VSKT430-18
Contact Now
VSKT430-18
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 430 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 675 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT430
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 15700A, 16400A
Description : SCR DBL 2SCR 1800V 430A MAGNAPAK
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 675 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK