FF225R17ME7B11BPSA1
Contact Now
FF225R17ME7B11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 225 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™ 3, TRENCHSTOP™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.85V @ 15V, 225A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : -
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 22.9 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF225R17
Description : ECONODUAL3 MODULE WITH TRENCHSTO
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 225 A 20 mW Chassis Mount