APT60GF60JU2
Contact Now
APT60GF60JU2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 93 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : ISOTOP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.5V @ 15V, 60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SOT-227
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 80 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 378 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.59 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 600V 93A 378W SOT227
Contact Now
IGBT Module NPT Single 600 V 93 A 378 W Chassis Mount SOT-227