APTGT150DA60T1G
Contact Now
APTGT150DA60T1G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 225 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP1
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 480 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 9.2 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGT150
Description : IGBT MODULE 600V 225A 480W SP1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 600 V 225 A 480 W Chassis Mount SP1